Contact Us
Address: 103 Reade St, New York NY 10013
Follow Us

Blog

Diet Chef
Aktualności
dieta pudełkowa

5 diet idealnych dla sportowców

Słowo „dieta” jest dla większości ludzi słowem przerażającym. Diety są restrykcyjne, nudne i nie sprawiają przyjemności. Istnieją jednak pewne diety pudełkowe, które faktycznie mogą pomóc zwiększyć wydajność u sportowców i poprawić ogólne samopoczucie. Oto kilka najlepszych diet dla sportowców.

Dieta oparta na roślinach

Dieta oparta na roślinach to dobra opcja dla sportowców. Ten rodzaj diety obejmuje warzywa, owoce, orzechy, nasiona i pełne ziarna. Wykazano, że wegetariańscy sportowcy mają niższą tkankę tłuszczową i większą masę mięśniową niż ich odpowiednicy jedzący mięso.Dieta oparta na roślinach jest również dobra, ponieważ utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, co może zapobiec zmęczeniu i poprawić wydajność. Warto również zauważyć, że wegetarianie mają zwykle niższy poziom cholesterolu niż osoby jedzące mięso. Dieta oparta na całych pokarmach Dieta oparta na całych pokarmach obejmuje nieprzetworzone pokarmy, takie jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy. Ten rodzaj diety pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i wspomaga kontrolę wagi.

Bezglutenowa

Gluten jest białkiem występującym w ziarnach takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Nadaje on ciastu elastyczność i pomaga mu prawidłowo wyrosnąć. Niektórzy ludzie nie mogą dobrze trawić tego białka i cierpią na nietolerancję glutenu lub celiakię.

Oprócz tego, że jest potencjalnym problemem zdrowotnym dla osób z nietolerancją glutenu, stanowi również zagrożenie dla sportowców ze względu na negatywny wpływ na wydajność ćwiczeń. Sportowcy, którzy jedzą więcej niż ich sprawiedliwy udział żywności zawierającej gluten mogą doświadczyć zapalenia w jelitach, które ostatecznie hamuje wchłanianie składników odżywczych podczas sesji treningowych (i regeneracji po treningu).Oznacza to, że możesz nie otrzymywać odpowiedniej ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych potrzebnych do osiągnięcia najlepszych wyników. Ponadto sportowcy, którzy jedzą zbyt dużo glutenu, doświadczają spadku zdolności wytrzymałościowych i są mniej zdolni do opierania się zmęczeniu. Dzieje się tak dlatego, że podczas ćwiczeń organizm wykorzystuje zapasy energii z tłuszczu i węglowodanów; jeśli te zapasy są niskie z powodu nieodpowiedniej diety, wtedy cierpi wydajność.

Paleo

Chociaż termin „dieta jaskiniowca” może nie być tak seksowny jak niektóre z innych diet na tej liście, to nadal jest to styl życia, który może pomóc Ci osiągnąć cele fitness. Jedząc pokarmy podobne do tych, które łowcy-zbieracze jedli tysiące lat temu, dajesz sobie przewagę, jeśli chodzi o wydajność i regenerację.

Niektóre badania wykazały, że stosowanie diety paleo może pomóc sportowcom budować siłę i wytrzymałość poprzez poprawę składu ciała (tj. masa mięśniowa vs. tłuszcz). Pomaga im również utrzymać optymalny poziom stanu zapalnego podczas całego treningu, ponieważ unikają zbóż i przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukru i rafinowanych węglowodanów (które są znane z wywoływania stanów zapalnych w organizmie).

Jeden minus? Paleo jest często uważane za drogie ze względu na jego skupienie się na mięsie karmionym trawą, takim jak wołowina, żubr lub jagnięcina – ale nie musi być: Potrzebujesz tylko trochę kreatywności! Kluczem jest znalezienie sposobów na wykorzystanie warzyw z rynków rolnych, jeśli mieszkasz wystarczająco blisko; zastąpienie mięsa fasolą również działa dobrze tutaj, ponieważ fasola liczy się jako zarówno źródła białka I węglowodanów na raz!

Ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to nisko-węglowodanowy, wysokotłuszczowy plan żywieniowy, który jest stosowany w leczeniu padaczki u dzieci od lat dwudziestych.

Dieta ketogeniczna była również badana jako możliwy sposób leczenia cukrzycy i innych schorzeń związanych z kontrolą poziomu cukru we krwi. Naukowcy przyglądają się również, czy dieta ta może pomóc w utracie wagi u osób z nadwagą lub otyłością.

W jednym z badań ponad 100 osób, naukowcy stwierdzili, że ci na diecie ketogenicznej stracili średnio osiem funtów więcej niż ci na innych planach odchudzania po sześciu miesiącach (26). Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz trzymać się jej na zawsze – wystarczy, że wypróbujesz ją przez sześć miesięcy!

Śródziemnomorska/VEGE

Dieta śródziemnomorska/vege to dieta, która skupia się na spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego, w tym owoców, warzyw i pełnych ziaren. Zawiera również umiarkowane ilości ryb i drobiu. Dieta śródziemnomorska zazwyczaj nie zawiera czerwonych mięs ani słodyczy, takich jak desery, ciasteczka czy batoniki.

Korzyści wynikające z diety śródziemnomorskiej to:

– Pomaga zapobiegać chorobom serca i cukrzycy.

– Może pomóc w ochronie przed niektórymi nowotworami, w tym rakiem piersi i rakiem prostaty.

– Pomaga utrzymać mocne kości, dzięki czemu będziesz mniej narażony na ich złamanie podczas upadku (osteoporoza).

– Może pomóc kontrolować wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie).

Podsumowanie

Najważniejsze jest znalezienie diety, która działa najlepiej dla Ciebie. Czy jest to dieta bezglutenowa, roślinna czy ketogeniczna, nie ma znaczenia. Tak długo, jak pomaga ci osiągnąć cele fitness i zaspokoić potrzeby żywieniowe, wtedy będzie korzystna dla wyników sportowych!